Έναρξη - Λήξη  Πρακτικής Άσκησης

Έναρξη της Πρακτικής Άσκησης γίνεται την πρώτη (1η) και δέκατη πέμπτη (15) ημέρα κάθε μήνα. Όταν η Πρακτική Άσκηση πραγματοποιείται συνεχόμενα (6μηνο Πρακτικής Άσκησης) η εγγραφή στο 5ο εξάμηνο γίνεται ταυτόχρονα με την έναρξή της

Ωράριο Πρακτικής Άκσησης: Το ωράριο Πρακτικής Άσκησης καθορίζεται στις έξι (6) έως οκτώ (8) ώρες ημερησίως, πρωί ή απόγευμα, ποτέ όμως νύχτα (5 ημέρες εβδομαδιαίως), και πραγματοποιείται με ευθύνη των υπευθύνων των φορέων απασχόλησης και με την εποπτεία των Ι.ΕΚ., σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις για την ημερήσια και εβδομαδιαία διάρκεια εργασίας, όπως αυτές προβλέπονται από τη σχετική νομοθεσία. Οι ασκούμενοι δεν πρέπει να απασχολούνται την Κυριακή και τις επίσημες αργίες.

Βήμα 1ο - Έναρξη:

• Άιτηση-Δήλωση σπουδαστή προς το Δ.Ι.Ε.Κ., που δηλώνεται η υπηρεσία ή επιχείρηση αποδοχής για Πρακτική Άσκηση.
  • Bεβαίωση Εργοδότη, με την οποία αποδέχεται τον καταρτιζόμενο για πρακτική άσκηση διάρκειας 960 ωρών.

• Απόφαση έγκρισης έναρξης & προγράμματος πρακτικής (από τον Διευθυντή του Δ.Ι.Ε.Κ.)

Βήμα 2ο - Πραγματοποίηση Πρακτικής Άσκησης:

Κάθε ασκούμενος τηρεί βιβλίο Πρακτικής Άσκησης (διατίθεται από το Ι.Ε.Κ.).

Στο βιβλίο Πρακτικής Άσκησης αναγράφονται από τον ασκούμενο κατά εβδομάδα οι εργασίες με τις οποίες
ασχολήθηκε, καθώς και συνοπτική περιγραφή των καθηκόντων που του ανατέθηκαν στο χώρο εργασίας. Κάθε εβδομαδιαία καταχώρηση ελέγχεται και υπογράφεται από τον υπεύθυνο/εκπαιδευτή της επιχείρησης ή υπηρεσίας για την παρακολούθηση των ασκουμένων.

Βήμα 3ο - Ολοκλήρωση Πρακτικής Άσκησης:

• Βιβλίο πρακτικής άσκησης (συμπληρωμένο)
  • Βεβαίωση παρουσίας εργοδότη
  • Βεβαίωση περάτωσης πρακτικής (από τον Διευθυντή του Δ.Ι.Ε.Κ.)

Απαλλαγή ή Προσμέτρηση Ημερομισθίων Πρακτικής Άσκησης

• Οι σπουδαστές των Ι.Ε.Κ. που έχουν συμπληρώσει τουλάχιστον 120 ημερομίσθια στην ειδικότητα που εγγράφονται, απαλλάσσονται, εφόσον το επιθυμούν, με υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 του ν. 1599/1986, από την υποχρέωση φοίτησης του εξαμήνου Πρακτικής Άσκησης
  • Οι σπουδαστές των I.E.Κ. που έχουν συμπληρώσει τουλάχιστον 40 ημερομίσθια στην ειδικότητα που εγγράφονται, προσμετρούνται  αυτά στο χρόνο της Πρακτικής Άσκησης ή Μαθητείας, εφόσον το επιθυμούν, με υπεύθυνη δήλωσητου άρθρου 8 του ν. 1599/1986.

Δικαιολογητικά απαλλαγής ή προσμέτρησης:

1.  Υπεύθυνη Δήλωση (είτε για απαλλαγή από την Πρακτική Άσκηση λόγω πραγματοποίησης συναφούς με την ειδικότητα κατάρτισης εργασίας 120 ή και περισσότερων ημερομισθίων είτε για προσμέτρηση 40 και άνω ημερομισθίων εργασίας συναφούς με την ειδικότητα κατάρτισης στο συνολικό χρόνο της Πρακτικής Άσκησης).
  2. Βεβαίωση εργοδότη που να προσδιορίζει: τη σχέση εργασίας, τη χρονική διάρκεια της απασχόλησης, το σύνολο των ημερών εργασίας, την ειδικότητα και το αντικείμενο ή τα αντικείμενα απασχόλησης του εργαζόμενου.
  3. Βεβαίωση Ι.Κ.Α. που να προκύπτει ο εργοδότης, το σύνολο των δηλωμένων ημερών απασχόλησης και η σχετική ειδικότητα εργαζόμενου.
  4. Σύμβαση εργασίας (προαιρετικά).
  5. Ε3 Ενιαίο Έντυπο Αναγγελίας Πρόσληψης στον ΟΑΕΔ (από Εργάνη). Για περιπτώσεις πριν την εφαρμογή του προγράμματος Εργάνη, σύμβαση με απόδειξη αναγγελίας από τον ΟΑΕΔ (προαιρετικά).